تبلیغات
روضه رضوان - وظیفه ی خانواده در تربیت فرزندان مهدوی؟!

روضه رضوان - وظیفه ی خانواده در تربیت فرزندان مهدوی؟!

همیشه در پناه اهل بیت باشید

همیشه در پناه اهل بیت باشید

روضه رضوان - وظیفه ی خانواده در تربیت فرزندان مهدوی؟! همیشه در پناه اهل بیت باشید

سلام وقت بخیر:

خانواده نسبت به زمینه‌سازى ظهور مهدى(علیه‌ السلام) وظایف سنگینى به عهده دارد كه باید بدان توجه كرد؛ چرا كه خانواده كانون اصلى تعلیم و تربیت است و مى‌تواند ارزش‌هاى اسلامى را به نسل جوان ارائه دهد. مهم‌ترین ارزش، پرورش فرزندان با فرهنگ مهدویت و آشناسازى آنان با امام زمان(علیه ‌السلام) است. در این نوشتار کوتاه به مسئولیت‌هاى تربیتى پدر و مادر در زمینه‌سازى ظهور مهدى(علیه‌ السلام) اشاره‌اى گذرا خواهم داشت.

1- اولین مسئولیت آشنا کردن فرزندان با بحث مهدویت:

از وظایف مهم پدر و مادر در عصر غیبت آشنا سازى فرزندان با حضرت مهدى(علیه ‌السلام) است؛ آشنا سازى با نام و مشخصات ظاهرى آن حضرت، آشناسازى با ویژگى‌هاى شخصیتى و تبیین فضایل و مناقب و بركات وجودى آن بزرگوار براى مردم و ... امثال آن. به او یاد بیاموزیم که امام زمان نمازگزاران را دوست دارد، به كودكان علاقه‌مند است، كسانى را كه به پدر مادر نیكى كنند و احترام بگذارند دوست دارد و در یك جمله، او مظهر همه خوبى‌هاست. اگر خانواده چنین كارى انجام دهد، ایمان به آن حضرت در قلب فرزندان نهادینه مى‌شود؛ زیرا پدر و مادر باتوحه به نفوذ كلامى كه دارند و از اعتبار بالایى نزد فرزندان برخوردار هستند، مى‌توانند معارف اهل‌بیت (علیهم ‌السلام) و بخصوص اطلاعات لازم براى شناخت امام زمان(علیه ‌السلام) را در اختیار آنان قرار دهند. در این صورت، فرزندانى صالح و محب امام زمان (علیه ‌السلام) پرورش داده تحویل جامعه خواهند داد.

2- شركت دادن فرزندان در مراسم مهدى (علیه ‌السلام):

یكى از وظایف تربیتى خانواده در ارتباط با آشناسازى فرزندان با فرهنگ مهدى (علیه‌ السلام)، سهیم كردن آنان در مراسمى است كه به نام آن حضرت برگزار مى‌گردد. بخصوص كودكان و نوجوانان در این امر، از اولویت برخوردارند و پدر و مادر باید آنها را در جشن‌هاى نیمه شعبان كه هر سال به یاد مهدى(علیه ‌السلام) برگزار مى‌شوند، شركت دهند. كودكان معمولاً از مادر بیشتر تأثیر مى‌پذیرند؛ چون او از نظر عاطفى مهر و محبت افزون‌تر به فرزند دارد؛ بر این اساس، مسئولیت وى در تربیت فرزند و آشناسازى اولاد با اهل‌بیت (علیهم ‌السلام) و بخصوص حضرت مهدى(علیه ‌السلام) بیش از دیگران است.

3- تربیت فرزند با اخلاق مهدى(علیه ‌السلام):

 اخلاق مهدى(علیه ‌السلام) در حقیقت، همان اخلاق قرآنى و رفتار نبوى و علوى و فاطمى است كه اینك همه اینها در وجود آن حضرت تجسّم یافته‌اند؛ زیرا مهدى(علیه ‌السلام) وارث انبیا و وارث اولیاى الهى است و همه خوبى‌هاى آنان به او منتقل شده است. رسول خدا(صلى ‌الله ‌علیه ‌و‌آله) درباره مهدى(علیه ‌السلام) مى‌فرماید: «أَشْبَهُ النَّاسِ بِى خَلْقا وَ خُلْقا»؛(1) او از نظر صورت و سیرت شبیه‌ترین مردم به من است. بر این اساس، اخلاق مهدى(علیه ‌السلام) جامع اخلاق پیامبران و اوصیاى آنهاست و این اخلاق را باید به فرزندان منتقل كرد و بهترین فضا براى انجام آن، محیط خانواده مى‌باشد. پدر و مادر باید با روش الگویى عملاً صداقت، وفادارى، امانت‌دارى، عدالت‌خواهى، حق‌طلبى، ظلم‌ستیزى و دیگر ارزش‌هاى اخلاقى را به فرزندان بیاموزند.

التماس دعا.

1- بحارالانوار، محمّد باقر مجلسى،  ج 51، ص 72.

 
طبقه بندی: مذهبی، 

تاریخ : جمعه 8 اردیبهشت 1396 | 10:31 ب.ظ | نویسنده : علی اسماعیلی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.