تبلیغات
روضه رضوان - آثار نیکی به والدین؟

روضه رضوان - آثار نیکی به والدین؟

همیشه در پناه اهل بیت باشید

همیشه در پناه اهل بیت باشید

روضه رضوان - آثار نیکی به والدین؟ همیشه در پناه اهل بیت باشید

سلام وقت بخیر:

قرآن كریم در موارد متعددى, انسان ها را بعد از مسئله عبادت و اطاعت از خدا و نفى شرك, به احسان و احترام به والدین دعوت مى كند تا مردم بدانند كه احترام و نیكى به والدین, در حقیقت اطاعت خداست، از جمله مى فرماید: (به یاد آرید زمانى را كه از بنى اسرائیل پیمان گرفتیم كه جز خداوند یگانه را نپرستید و به پدر و مادر خود نیكى كنید...)(1).

روشن است كه بین اطاعت از خدا و والدین, ارتباط و پیوند وجود دارد و آن این كه نعمت هستى و حیات انسان, در درجه اول, از آفریدگار متعال است و در مراحل بعد به پدر و مادر بستگى دارد; بنابر این اطاعت از والدین, همان اطاعت از خدا و ترك آن, با شرك به خدا هم ردیف است.

در حدیثى آمده است: مردى نزد رسول خدا(صلی الله علیه و آله) آمد و عرض كرد: اى رسول خدا! به چه كسى نیكى كنم؟ فرمود: به مادرت. عرض كرد: بعد از او به چه كسى؟ فرمود: به مادرت. براى سومین بار عرض كرد: بعد از او به چه كسى؟ باز فرمود: به مادرت, و در چهارمین بار وقتى سؤال را تكرار كرد, فرمود: به پدرت.

و اگر کسی به این دستور الهی عمل کند آثار فراوانی شامل حال او می شود که به چند نمونه از آن اشاره می کنم:

1 ـ كفاره گناهان: روایت است مردى خدمت رسول خدا(صلی الله علیه وآله) آمد و عرض كرد: كار زشتى نبوده مگر این كه انجام داده ام, آیا براى من راه بازگشتى هست؟ حضرت فرمود: آیا از والدین تو كسى زنده است؟ عرض كرد: آرى, پدرم زنده است. فرمود: برو به پدرت نیكى كن تا كفاره گناهانت گردد. چون آن شخص رفت, فرمود: اگر مادرش زنده بود, نیكى به او بهتر بود.(2)

2 ـ طولانى شدن عمر و افزایش مال: پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) فرمود: «كسى كه براى من ضمانت كند صله رحم و نیكى به والدین را ترك نكند, من هم ضامن مى شوم كه مال و عمرش زیاد شود و در قبیله اش محبوبیت پیدا كند».(3)

3 ـ انتقال ارزش هاى اخلاقى: احترام به پدر و مادر, نشانه قدردانى, قدرشناسى و حق شناسى از آنان است كه در زندگى بیشترین مهر و محبت را به انسان روا داشته اند. علاوه بر این كه احسان به والدین, در ردیف توحید و خداشناسى قرار گرفته است; بنابر این رعایت احترام به والدین, زمینه هاى لازم را براى انتقال ارزش هاى اخلاقى و تربیتى خانواده از نسلى به نسل دیگر به شرط سازگارى با اصول اسلام فراهم مى كند.

التماس دعا.

1ـ بقره: 83.

2 ـ بحار الانوار; به نقل از: گناهان كبیره, ج 1, ص 132, با اندكى تغییر.

3 ـ مستدرك الوسائل; به نقل از گناهان كبیره, ج 1, ص 135. 
طبقه بندی: اخلاق، 

تاریخ : چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 | 09:47 ب.ظ | نویسنده : علی اسماعیلی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.