تبلیغات
روضه رضوان - رفیق شدن با چهار گروه ممنوع؟!

روضه رضوان - رفیق شدن با چهار گروه ممنوع؟!

همیشه در پناه اهل بیت باشید

همیشه در پناه اهل بیت باشید

روضه رضوان - رفیق شدن با چهار گروه ممنوع؟! همیشه در پناه اهل بیت باشید

سلام وقت بخیر:

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) می‌فرماید: شما دوستان من با چهار کس رفاقت نکنید:

۱- آدم بی‌عقل و سفیه: برای اینکه آدم بی عقل و نادان می‌خواهد به تو نفع برساند ولی از تو تعریف‌های بد می‌کند و آبرویت را می‌برد. با آدمی رفیق باشید که عقلش درست باشد با آدم نادان رفاقت نکنید زیرا آسیب می‌بینید.

۲- با بخیل رفاقت نکنید: آدم‌های که خرج کن نیستند دست دل‌باز نیستند؛ پول دادن برایشان از جان دادن سخت‌تر است با این‌ها رفاقت نکنید چراکه این آدم در روز سختی به تو کمک نمی‌کند خیال می‌کردید رفیقت است وقتی گرفتار شدی به دادت می‌رسد اما تو گرفتار می‌شوی ولی در گرفتاری تو را رها می‌کند. پس با این کس رفیق نشو.

۳- با آدم فاسق رفیق نشو: با جوانهای چشم‌چران با این‌ها که حرمت خانواده‌ها را نمی‌شناسند با این‌ها که علیه مقدسات حرف می‌زنند با این‌ها رفاقت نکن برای این‌که او به چیزی عقیده ندارد و تو را می‌فروشد و ارزان هم می‌فروشد پس با آدم بی‌مبالات رفاقت نکنید که این‌ها وفا ندارند و شما را راحت می‌فروشند.

 ۴- با آدم دروغ‌گو رفیق نشو: چون دروغ‌گو مثل سراب است به این‌ها نمی‌شود تکیه کرد هم زحمتت می‌دهد و هم به نتیجه نمی‌رسد دروغ بوی بد دارد همان‌طور که غذای حرام بوی بد می‌دهد که اهلش بوی بد آن را به‌راحتی می‌فهمد.

موفق باشید.




طبقه بندی: اخلاق، 

تاریخ : جمعه 16 تیر 1396 | 02:09 ب.ظ | نویسنده : علی اسماعیلی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.