تبلیغات
روضه رضوان - وهابیت و انکار شفاعت؟!

روضه رضوان - وهابیت و انکار شفاعت؟!

همیشه در پناه اهل بیت باشید

همیشه در پناه اهل بیت باشید

روضه رضوان - وهابیت و انکار شفاعت؟! همیشه در پناه اهل بیت باشید

کیش وهابیت که منسوب به محمد بن عبدالوهاب است و هم‌اکنون مذهب رسمی دولت عربستان سعودی به شمار می‌رود کیشی است که به نحو بسیار سطحی دم از توحید در پرستش می‌زنند و به همین جهت بسیاری از معارف دقیق و عالی اسلام را منکر شده‌اند که یکی از آن معارف بحث شفاعت اولیاء خاص الهی است.

و جای تعجب این است که در کشوری مانند ایران که کشور شیعی است و کلمات نهج‌البلاغه در آن مطرح است و فیلسوفانی مانند بوعلی سینا و خواجه‌نصیرالدین طوسی و صدر المتالهین در میان آن‌ها ظهور کرد و مسائل توحیدی در عالی‌ترین شکل خود بیان‌شده، اما امروز افرادی یافت می‌شوند که تازه می‌خواهند درس توحید را از امثال ابن تیمیه و محمد بن عبدالوهاب فرابگیرند.

وهابیت اعتقاد دارند که شفاعت با توحید در عبادت منافات دارد و اعتقاد به شفاعت نوعی شرک است و همچنین شفاعت با توحید ذاتی نیز ناسازگار است؛ زیرا لازمه اعتقاد به شفاعت این است که رحمت و شفقت شفیع بیشتر و وسیع‌تر از رحمت خدا دانسته شود چون مفروض این است که اگر شفاعت نباشد خدا گناهکاران را عذاب می‌کند.

در جواب گفتار و سخن وهابی‌ها گفته‌شده: شفاعت نه با توحید عبادی منافات دارد و نه با توحید ذاتی زیرا رحمت شفیع و شفاعت کننده جزء پرتوی از رحمت خدا نیست همان‌طور که در دعاها این عبارت: (یَا مَنْ سَبَقَتْ رَحْمَتُهُ غَضَبَهُ)(۱) «ای کسی که رحمت او بر غضبش تقدم دارد». و از شواهد این غلبه رحمت بر غضب در نظام هستی این است که همواره در جهان اصالت از آن سلامت و صحت است و مرض‌ها و بیماری‌ها استثنائی و اتفاقی‌اند.

و این‌که شفاعتی که اولیاء خدا می‌کنند برانگیخته‌شده از جانب پروردگار است و خداوند این اذن را به آن‌ها داده که کسانی که لیاقت شفاعت رادارند شفاعت کنند و یقیناً اولیاء الهی کسانی که کفر به خدا و شرک به خدا داشته باشند شفاعت نمی‌کنند.

موفق باشید.

۱- بحار الانوارطبع بیروت ج ۹۱ ص ۲۳۹؛ اقبال الاعمال طبع قدیم ج ۱ ص ۳۶۳ فصل فیما نذکره من ادعیه یوم العرفه.

 


طبقه بندی: وهابیت، 

تاریخ : پنجشنبه 18 آبان 1396 | 02:54 ق.ظ | نویسنده : علی اسماعیلی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.