تبلیغات
روضه رضوان - عبور از نفس؟!

روضه رضوان - عبور از نفس؟!

همیشه در پناه اهل بیت باشید

همیشه در پناه اهل بیت باشید

روضه رضوان - عبور از نفس؟! همیشه در پناه اهل بیت باشید

مرحوم آقای سید حسین کوه کمری (رضوان‌الله علیه) که از شاگردان صاحب «جواهر» و مجتهدی مشهور و معروف بود و حوزه درسی معتبر داشت هرروز طبق معمول در ساعت معین به یکی از مساجد نجف می‌آمد و تدریس می‌کرد.

یک روز آن مرحوم از جایی برمی‌گشت و نیم ساعت بیشتر به‌وقت درس باقی نمانده بود پیش خود فکر کرد و گفت در این وقت کم اگر بخواهد به خانه برود به کاری نمی‌رسد پس بهتر است به مسجد برود و منتظر بماند تا شاگردانش بیایند سید وارد مسجد شد ولی هنوز کسی نیامده بود ولی دید در یک‌گوشه مسجد شیخ ژولیده بسیار محققانه بحث می‌کند.

روز دیگر راغب شد عمداً زودتر بیاید و به سخنان شیخ گوش کند. وقتی‌که گوش کرد بر اعتقاد روز پیشش افزود گشت این عمل چند روزی تکرار شد.

برای مرحوم سید حسین یقین شد که این شیخ از خودش فاضل‌تر است و خود او هم از درس شیخ استفاده می‌کند و اگر شاگردان خودش بجای درس او به درس این شیخ حاضر شوند بهره‌ی بیشتری خواهند برد.

اینجا بود که خود را میان تسلیم و عناد میان ایمان و کفر و میان آخرت و دنیا مخیر دید

درنتیجه روز دیگر که شاگردانش آمدند و جمع شدند گفت رفقا امروز می‌خواهم مطلب تازه‌ای به شما بگویم.

این شیخ که در آن کنار با چند شاگرد نشسته از من برای تدریس شایسته‌تر است و خود من هم از او استفاده می‌کنم پس همه باهم می‌رویم پای درس او

سید حسین از آن روز در حلقه شاگردان شیخ ژولیده که چشم‌هایش اندکی ترا خم داشت و آثار فقر در او دیده می‌شد درآمد.

این شیخ ژولیده پوش همان است که بعدها به نام حاج شیخ مرتضی انصاری معروف شد او اهل شوشتر است و استاد المتاخرین لقب یافت(۱).

موفق باشید.

۱- کتاب عدل الهی شهید مطهری: ۲۱۸.
طبقه بندی: اخلاق، 

تاریخ : دوشنبه 22 آبان 1396 | 12:41 ق.ظ | نویسنده : علی اسماعیلی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.