تبلیغات
روضه رضوان - چهل خانه؟!

روضه رضوان - چهل خانه؟!

همیشه در پناه اهل بیت باشید

همیشه در پناه اهل بیت باشید

روضه رضوان - چهل خانه؟! همیشه در پناه اهل بیت باشید

زندگی بشر در عصر حاضر با توجه به پیشرفت و فراهم بودن امکانات بازمان گذشته که مردم در رنج و سختی زندگی می‌کردند کاملاً متفاوت است.

اما این پیشرفت‌ها و امکانات دردسرهای هم به وجود آورده است که یکی از آن‌ها زندگی آپارتمان‌نشینی است که این نوع از زندگی احتیاج به رعایت بیشتر حقوق دیگران را دارد و باید فرهنگ این نوع زندگی را دانسته و عامل به آن‌هم باشیم  همان طور که تعلیمات اسلامی هم به آن تأکید می‌کند برای نمونه توجه شمارا به این داستان جلب می‌کنم:

مرد انصارى خانه جدیدى دریکی از محلات مدینه خرید و به آنجا منتقل شد، تازه متوجه شد كه همسایه ناهموارى نصیب وى شده به حضور رسول اكرم آمد و عرض كرد: «در فلان محله، میان فلان قبیله خانه‏اى خریده‏ام و به آنجا منتقل‌شده‌ام، متأسفانه نزدیک‌ترین همسایگان من شخصى است كه نه‌تنها وجودش براى من خیر و سعادت نیست، از شرش نیز در امان نیستم و اطمینان ندارم كه موجبات زیان و آزار مرا فراهم نسازد».

رسول اكرم چهار نفر: على، سلمان، ابوذر مقداد را مأمور كرد با صداى بلند در مسجد به عموم مردم از زن و از مرد ابلاغ كنند كه «هركس همسایگانش از آزار او در امان نباشند ایمان ندارد».

این اعلام در سه نوبت تكرار شد. بعد رسول اكرم با دست خود به چهار طرف اشاره كرد و فرمود: «از هر طرف تا چهل خانه همسایه محسوب مى‏شوند»(۱).

موفق باشید.

 ۱-كافى، جلد ۲، باب «حق الجوار»، صفحه ۶۶۶.

 
طبقه بندی: اخلاق،  مذهبی، 

تاریخ : جمعه 26 آبان 1396 | 06:12 ق.ظ | نویسنده : علی اسماعیلی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.