تبلیغات
روضه رضوان - حضرت علی علیه السلام چرا عمر را به زمین کوبید؟!

روضه رضوان - حضرت علی علیه السلام چرا عمر را به زمین کوبید؟!

همیشه در پناه اهل بیت باشید

همیشه در پناه اهل بیت باشید

روضه رضوان - حضرت علی علیه السلام چرا عمر را به زمین کوبید؟! همیشه در پناه اهل بیت باشید

حضرت فاطمه (علیها السلام) وصیت کرد که او را شبانه دفن کنند و امیر المومنین هم به این وصیت عمل نمود و فاطمه را شبانه دفن کرد.

هنگامی‌که مسلمانان از رحلت حضرت فاطمه آگاه و متوجه بقیع شدند با چهل قبر جدید مواجه گردیدند، نتوانستند قبر حضرت زهرا را از میان آن چهل قبر تشخیص دهند. عموم مردم از این مصیبت ضجّه كردند و یکدیگر را ملامت نمودند و گفتند: پیغمبر شما بیش از یك دختر یادگارى ننهاد، فاطمه رحلت كرد و دفن شد و شما به هنگام مردنش حاضر نشدید، نماز بر جنازه‏اش نگذاشتید و محل قبر او را هم نمی دانید! زعماى قوم گفتند: گروهى از زنان مسلمان را احضار كنید كه این قبرها را بشكافند تا جنازه فاطمه را به دست بیاوریم و بر بدن او نماز بخوانیم و قبرش را زیارت كنیم.

هنگامی‌که خبر این توطئه به گوش حضرت على بن ابی‌طالب (علیه السّلام) رسید، در حالى آمد كه خشمناك، چشمان مباركش سرخ، رگ‌های گردنش بیرون زده، قباى زردرنگی پوشیده بود كه آن را به هنگام غضب و ناراحتى می پوشید و دست بر ذوالفقار گرفته بود، آمد تا وارد بقیع شد. شخصى به میان مردم رفت و گفت: این على بن ابی‌طالب است كه با این حالت آمده و سوگند می ‏خورد كه اگر یك سنگ از این قبور جابجا شود شمشیر را در میان همه شما بگذارد و تا آخرین نفر شمارا نابود نماید.

عمر درحالی‌که با یارانش بود، با حضرت امیر (علیه السّلام) ملاقات كرد و گفت:

اى ابوالحسن! چه منظور دارى؟ به خداوند سوگند ما قبر فاطمه را می ‏شكافیم و بر جنازه‏اش نماز می ‏گزاریم.

حضرت امیر لباس‌های وى را گرفت و او را از جاى برکند و بر زمین زد و فرمود:

«اى ابو السوداء! من حقّ (یعنى مقام خلافت) خود را بدین‌جهت از دست دادم كه مبادا مردم از دین خویش برگردند؛ اما درباره قبر فاطمه: به حقّ آن خدایى كه جان على در دست قدرت اوست اگر تو ویارانت راجع به این قبرها عملى انجام دهید زمین را از خون شما سیراب خواهم كرد. عمر! از این خیال درگذر!» پس از عمر ابوبکر با حضرت امیر ملاقات نمود و گفت:

«اى ابوالحسن! تو را به حقّ پیغمبر اسلام و آن‌کسی كه بالاى عرش است سوگند می ‏دهم كه از عمر دست‌برداری، زیرا ما از انجام دادن عملى كه تو نمی ‏پسندى خوددارى می كنیم» (۱).

۱- دلایل النبوه للطبرانی: ص ۴۵؛ زندگی حضرت زهرا علیها السلام، ترجمه بحارالانوار ص ۵۹۳.

موفق باشید.

 
طبقه بندی: مذهبی، 

تاریخ : چهارشنبه 1 آذر 1396 | 07:14 ق.ظ | نویسنده : علی اسماعیلی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.