تبلیغات
روضه رضوان - چرا امیر المومنین بعد از فوت پیامبر قیام نکرد و حق خود را نگرفت؟!

روضه رضوان - چرا امیر المومنین بعد از فوت پیامبر قیام نکرد و حق خود را نگرفت؟!

همیشه در پناه اهل بیت باشید

همیشه در پناه اهل بیت باشید

روضه رضوان - چرا امیر المومنین بعد از فوت پیامبر قیام نکرد و حق خود را نگرفت؟! همیشه در پناه اهل بیت باشید
سلام وقت بخیر:

اهل سنت می‌گویند: اگر نصوصی وجود داشت بر امامت امام علی (علیه‌السلام) آن حضرت قیام می‌کردند و دست به قبضه شمشیر می‌برند با آن سوابقی که آن حضرت داشتند ازنظر شجاعت و بی‌باک بودن در مقابل دشمن و خطرپذیر بودن و در میدان‌های نبرد به‌عنوان چهره‌ای که بی‌نظیر بودند خوب چنین انسانی می‌توانست برای استیفای حق خود در مسئله امامت قیام کند و کسانی هم بودند که او را یاری کنند همان‌گونه که امیر المومنین علی (علیه‌السلام) در دورانی که خلافت را عهده‌دار بودند یعنی بعد از کشته شدن عثمان در آن زمان امام با مخالفان به مبارزه بر خواستند و جهاد کرد‌ند هم با جبهه قاسطین و هم ناکثین و هم مارقین خوب چه می‌شد که در همان روزهای اول که علی‌القاعده طرفداران بسیاری هم داشتند قیام می‌کردند و با توجه به آن شرایط می‌توانستند حق امامت را استیفا بکنند.

پاسخ این اشکال: این است که وضعیت و شرایطی که مسلمانان و امت اسلامی در آن زمان یعنی زمانی که تازه پیامبر از دنیا رحلت نموده بودند سه خطر بزرگ امت اسلامی را تهدید می‌کرد دو خطر از بیرون و یکی از درون.

از درون وجود منافقان که متأسفانه تعدادشان هم کم نبود و بسیار موذیانه دنبال فرصت‌طلبی بودند که از شرایط استفاده کنند و به‌قول‌معروف از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و فتنه‌انگیزی کنند.

می‌دانید قرآن کریم در مورد منافقان درجاهای مختلفی سخن گفته است حتی سوره‌ای به نام سوره‌ی منافقین در قرآن کریم داریم.

در سوره توبه آیات زیادی در نکوهش و مذمت منافقین آمده است و این اهتمامی که خداوند متعال در مسئله منافقین دارد خود نشان‌دهنده‌ی خطری است که آن‌ها برای مسلمانان و امت اسلامی داشتند.

در بیرون هم به دلیل این‌که قدرت‌های بودند که منافع خود را با آرمان‌های مطرح‌شده توسط پیامبر اکرم و قرآن کریم و اسلام درخطر می‌دیدند سرسازشی نداشتند و در مقام توطئه بودند که شاخص‌ترین آن‌ها دو ابرقدرت یکی ایران قبل از اسلام و دیگری روم. حال با توجه به چنین وضعیتی شما ملاحظه کنید اگر کسی به سرنوشت اسلام و مسلمین اهتمام داشته باشد و درواقع دلسوز باشد و دل‌نگران باشد و دغدغه اسلام و مسلمین را داشته باشد یقیناً شمشیر خود را غلاف خواهد کرد و قیام نخواهد کرد چراکه درگیری درونی در بین مسلمان‌ها سودش به جیب قدرت‌های شیطانی بیرونی و منافقین در درون می‌رفت و امیر المومنین علی (علیه‌السلام) فردی نبود که برای مصلحت‌های پایین‌تر مصالح مهم‌تر را نادیده بگیرند(۱).

موفق باشید.

۱- امامت در بینش اسلامی ص ۷۰-۷۵.
طبقه بندی: مذهبی، 

تاریخ : پنجشنبه 7 دی 1396 | 09:49 ق.ظ | نویسنده : علی اسماعیلی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.