روضه رضوان - آیا ولایت امیر المومنین علی (علیه السلام) شرط ورود به بهشت است؟!

همیشه در پناه اهل بیت باشید

همیشه در پناه اهل بیت باشید

روضه رضوان - آیا ولایت امیر المومنین علی (علیه السلام) شرط ورود به بهشت است؟! همیشه در پناه اهل بیت باشید

سلام وقت بخیر:

در این مطلب که ایمان به علی (علیه‌السلام) شرط ورود به بهشت است کسی در آن شک و شبهه‌ای ندارد. در روایات شیعه این مطلب به‌صورت تواتر ذکرشده است که در کتب روایی هفتاد حدیث در این زمینه واردشده است.

اما از علمای اهل سنت آقای خوارزمی که از علمای بلندآوازه اهل سنت است در کتاب مناقب خود این روایت را آورده که: «لَوْ أَنَّ عَبْداً عَبَدَ اللَّهَ مِثْلَ مَا قَامَ نُوحٌ فِی قَوْمِهِ، وَ كَانَ لَهُ مِثْلُ أُحُدٍ ذَهَباً فَأَنْفَقَهُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ، وَ مُدَّ فِی عُمُرِهِ حَتَّى یَحُجَّ أَلْفَ عَامٍ عَلَى قَدَمَیْهِ، ثُمَّ قُتِلَ مَظْلُوماً بَیْنَ الصَّفَا وَ الْمَرْوَةِ، ثُمَّ لَمْ یُوَالِكَ یَا عَلِیُّ لَمْ‏ یَشَمَ‏ رَائِحَةَ الْجَنَّةِ وَ لَمْ یَدْخُلْهَا».(۱)

«یا على اگر عبادت‏كننده‏اى عبادت كند خداى عز و جل را به‌اندازه‌ی عمر نوح و براى او هم‌وزن كوه احد طلا باشد و درراه خدا انفاق كند و یك هزار سال پیاده به مکه رود و عمل حج انجام دهد بعد در بین صفا و مروه درراه خدا مظلوم شهید شود و ترا دوست نداشته باشد یا على بوى بهشت را نشنود و وارد بهشت هم نخواهد شد».

و از این تعبیر کمی تندتر که در روایت اهل سنت داریم: «وَ لَوْ أَنَّ عَابِداً عَبَدَ اللَّهَ أَلْفَ عَامٍ ثُمَّ أَلْفَ عَامٍ- ثُمَّ أَلْفَ عَامٍ ثُمَّ لَمْ یُدْرِكْ مَحَبَّتَنَا أَهْلَ الْبَیْتِ أَكَبَّهُ اللَّهُ عَلَى مَنْخِرَیْهِ فِی النَّارِ»(۲).

«اگر عابدى سه هزار سال عبادت كند و حال این‌که محبّت ما اهل‌بیت را درك نكند، خداى رحمان او را با صورت در آتش جهنم سرنگون كند».

البته باید به این نکته توجه نمود که مراد از محبت و دوست داشتن محبت صرف و از نوع محبت پدر و مادر به فرزندش نیست بلکه مراد از محبت در این مورد ولایت‌پذیری می‌باشد.

موفق باشید.

۱- مناقب للخوارزمی: ص ۶۷.

۲- تاریخ دمشق ابن عساکر ج ۴۱ ص ۳۳۵؛ شواهد التنزیل حسکانی ج ۲ ص ۲۰۴؛ مناقب خوارزمی: ص ۸۷؛ فرائد السمطین ج ۲ ص ۳۳۱.
طبقه بندی: مذهبی، 

تاریخ : دوشنبه 11 دی 1396 | 11:17 ق.ظ | نویسنده : علی اسماعیلی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.