روضه رضوان - چرا امیر المومنین بر امامت خود ااستدلال نکرد؟!

همیشه در پناه اهل بیت باشید

همیشه در پناه اهل بیت باشید

روضه رضوان - چرا امیر المومنین بر امامت خود ااستدلال نکرد؟! همیشه در پناه اهل بیت باشید

سلام وقت بخیر:

یکی از اشکالاتی که اهل سنت درباره امامت و خلافت امیر المومنین دارند این است که اگر حقیقتاً بر امامت آن حضرت نص شرعی وجود می‌داشت می‌بایست برای استیفای حق امامت احتجاج می‌کردند با نصوص امامت با مخالفان به احتجاج برمی خواست و آن نصوص را ارائه می‌داد، اما امیر المومنین بعد از رحلت پیامبر هیچ اقدامی نکرد ازاینجا اهل سنت نتیجه گرفته‌اند که پس فرضیه وجود نصوص بر امامت امیر المومنین علی (علیه‌السلام) فرضیه‌ای قابل قبولی نیست.

پاسخ اولاً: در نخستین لحظات و ساعاتی که در سقیفه بنی ساعده عده‌ای جمع شدند تا در مسئله خلافت تصمیم‌گیری کنند امیر المومنین (علیه‌السلام) حضور نداشتند نه ایشان و نه کسانی که با ایشان هم‌رأی و هم‌نظر بودند که ایشان را طبق نصوص دینی اعتقاد به امامت آن حضرت داشتند.

وجه حضور نداشتن آن‌ها هم این بود که اولاً آن‌ها مشغول امر تجهیز پیامبر بودند و این را یک امر مهمی می‌دانستند. شخصیتی با آن عظمت و آن‌همه تلاش‌ها و کوشش‌ها برای جامعه بشری انجام داده شایسته نیست که هنوز بدن آن حضرت روی زمین است افرادی گرد هم بیایند در گوشه‌ای آن‌هم بدون اطلاع و آگاهی دیگران و خود درباره مسئله جانشینی پیامبر تصمیم‌گیری بکنند. علاوه بر این‌که آن‌ها با توجه به همان نصوصی که موردبحث ما است مانند نص حدیث غدیر و حدیث منزلت و ... به ذهنشان نمی‌آمد که باوجود چنین نصوصی و همچنین با آن سوابق درخشان امیر المومنین علی (علیه‌السلام) در تاریخ اسلام آن‌ها دست به چنین کاری بزنند اصلاً به ذهن کسی نمی‌آمد اگر هم فرض کنید چنین احتمالی قابل پیش‌بینی بود اما نه به آن شتاب‌زدگی و به آن سرعت.

اما در موارد دیگر ازنظر کتاب‌های تاریخی نقل‌شده است که هم خود امیر المومنین به نصوص امامتشان استدلال و احتجاج و هم یاران ایشان و ازجمله حضرت صدیقه طاهره (سلام‌الله علیها) که به حدیث غدیر و حدیث منزلت استشهاد نمودند که فرمودند: «أنسیتم‏ قول‏ رسول اللّه (صلّى اللّه علیه و آله) یوم غدیر خمّ: من كنت مولاه فعلیّ مولاه»(۱)

آیا شما سخن پیامبر در غدیر خم را فراموش کرده‌اید که پیامبر فرمود هرکس من مولی او هستم بعد از من علی مولا و سرپرست شما است.

و یا فراموش کردید که پیامبر فرمود: «أنسیتم‏ قول‏ رسول اللّه: (لعلیّ علیه السّلام) «أنت منّی بمنزلة هارون من موسى»(۲).

این احتجاج از حضرت صدیقه طاهره را بعضی از علمای اهل سنت نقل کرده‌اند ازجمله شمس‌الدین جرزی دمشقی شافعی در کتاب اسنی المطالب فی مناقب علی بن ابی طالب و علامه امینی (۳) نقل کرده است و خود امیر المومنین علی در جریان شورای ۶ نفره که از طرف عمر برگزیده‌شده بودند امیر المومنین (علیه‌السلام) به آن‌ها فرمود: «لَاحْتَجَجْتُ عَلَیْهِمْ بِمَا لَا یَسْتَطِیعُ‏ عَرَبِیُّهُمْ وَ لَا عَجَمِیُّهُمْ الْمُعَاهَدُ مِنْهُمْ وَ الْمُشْرِكُ تَغْیِیرَ ذَلِكَ‏ ثُمَّ قَالَ نَشَدْتُكُمْ بِاللَّهِ أَیُّهَا النَّفَرُ هَلْ فِیكُمْ أَحَدٌ وَحَّدَ اللَّهَ قَبْلِی قَالُوا اللَّهُمَّ لَا قَالَ نَشَدْتُكُمْ بِاللَّهِ هَلْ فِیكُمْ أَحَدٌ قَالَ لَهُ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه وآله) أَنْتَ مِنِّی بِمَنْزِلَةِ هَارُونَ مِنْ مُوسَى إِلَّا أَنَّهُ لَا نَبِیَّ بَعْدِی غَیْرِی‏».(۴)

موفق باشید.

۱- بحرانى اصفهانى، عبدالله بن نورالله، عوالم العلوم و المعارف والأحوال-الإمام علی بن أبی طالب علیه السلام - ایران؛ قم، چاپ: دوم، ۱۳۸۲ ش.

۲- بحرانى اصفهانى، عبدالله بن نورالله، عوالم العلوم و المعارف والأحوال من الآیات و الأخبار و الأقوال مستدرك سیدة النساء إلى الإمام الجواد - ایران؛ قم، چاپ: اول، ۱۴۱۳ ق.

۳- الغدیر: ج ۱ ص ۱۹۶ و ص ۱۹۷

۴- ابنبابویه، محمد بن على، الخصال - قم، چاپ: اول، ۱۳۶۲ ش.تاریخ : یکشنبه 8 بهمن 1396 | 07:56 ق.ظ | نویسنده : علی اسماعیلی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.