تبلیغات
روضه رضوان - نماز مکروه؟!

روضه رضوان - نماز مکروه؟!

همیشه در پناه اهل بیت باشید

همیشه در پناه اهل بیت باشید

روضه رضوان - نماز مکروه؟! همیشه در پناه اهل بیت باشید

سلام وقت بخیر:

نماز بالاترین درجه اطاعت و عبادت خداوند است و کسی که عاشق حق‌تعالی است یقیناً عاشق نماز است. نماز جلوه عشق به خداوند است.

برای اینکه انسان در نماز تمام توجهش به خدا باشد و از تعلقات دنیایی دست بردارد در هنگام اقامه نماز باید محیط و محل نماز را طوری انتخاب کند که حواس او به امور دیگری منعطف نشود. به همین خاطر یکی از دستورات اسلامی درباره نماز این است که نمازخواندن در روبروی عکس یا آتش و ... مكروه است(1)؟ سوال: عکس و چراغ یا آتش جلو من باشد یا نباشد چه تأثیرى در نماز من دارد؟

علمای اسلامی می گویند: براى اینكه وقتى چراغ یا آتش جلویت است عمل تو اندكى شباهت پیدا مى كند به عمل كسى كه دارد آتش را تقدیس و عبادت می‌کند. با اینکه تو اصلاً در خیالت هم تقدیس آتش خطور نمی ‏كند با این‌حال باز مكروه است و بهتر است نباشد. یا اگر انسانى در روبروی تو و در جای که تو نماز می‌خوانی نشسته است مكروه است كه آنجا نماز بخوانى. اگر عكسى مقابل روى تو هست، روى آن را بپوشان. چراکه این موارد حریم خدا را می‌شکند. توحید یك مقدار حریم دارد. وقتی‌که حریم توحید شكسته شود کم‌کم مردم ندانسته وارد خود شرك می ‏شوند. به‌تدریج به آن شى‏ء اصالت می دهند. وقتى مدتى گذشت و عكسى در قبله بود، می ‏گویند حالا كه عكسى اینجا هست چه‌بهتر كه عكس پیغمبر جلو نمازمان باشد، نمازمان بهتر می ‏شود، یا عكس على(علیه السلام) جلو نمازمان باشد. کم‌کم معتقد می ‏شوند كه‏ عكس على را از جلو نماز نباید برداشت. به‌تدریج دیگر خدا فراموش می گردد و فقط على می ‏شود و این عمل به شرك منتهی می‌شود(2).

التماس دعا.

1- رساله مراجع تلقید، مکروهات مکان نمازگذار.

2- مجموعه آثار شهید مطهری ج 15 ص 945.
طبقه بندی: مذهبی، 

تاریخ : پنجشنبه 26 بهمن 1396 | 11:40 ب.ظ | نویسنده : علی اسماعیلی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.